Ako to vyzerá s našim slovenským panvovým dnom?

Nastal čas na zamyslenie. Kedysi sa ženy hanbili, dokonca sa báli zdôveriť s problémom poklesu a prepadávania panvových orgánov cez pošvu. Prísna výchova v rodine, viera a povinná fyzická práca žien na poli alebo v JRD to len podporovali.

Ale posledné roky ukázali, že sa mladšie ročníky nehanbia opýtať, rozprávať o probléme a hlad po vedomostiach zasycujú doktorom googlom. Pre staršie ženy okolo 60 a vyššie ostáva stále táto téma relatívne tabu. Napriek tomu, že asi 40% žien má zmenenú anatómiu a zhruba 1-2 pacientkam z desiatich hrozí operácia. Neraz sa stáva, že na ambulanciu k obvodnému gynekológovi zavíta žena, ktorej kvalitu života musí prepadávajúca maternica alebo pošvová stena až pred rodidlá zjavne znepríjemňovať, ale sväto-sväte bude trvrdiť pravý opak. Jasné. Nepoznáme pravý dôvod, prečo svoje trápenie popiera. Na druhej strane stojí fakt, že nemladneme a ani nechodíme po štyroch. Bohužiaľ, s dĺžkou trvania ťažkostí priamo úmerne stúpa zväčšujúci sa anatomický defekt, ktorý čím sa neskôr operuje, máva horšie výsledky. Žena býva vystavená opakovanému stresu so znovuobjavenia poklesu a návratom ťažkostí, s plánovaním novej operácie a ďalšej PN-ky. Nehovoriac o ďalšej anestéze, opakovanej analgetickej liečbe, častoktát s horším výsledkom a zdĺhavejším hojením rán. V neposlednej miere je potreba spomenúť zvýšenie ekonomických nákladov zo zdravotného poistenia. ( V USA tvorí operačná liečba poklesu panvových orgánov častejšiu indikáciu ako liečba rakoviny ženských orgánov. )

Ale ako sa hovorí: “Na pokles sa neumiera.” Položme si však otázku- Môžme tento výrok zľahčovať? Ženy, ktoré trpia prepadávaním panvových orgánov pred rodidlá, majú častokrát aj iné príznaky okrem akejsi prekážajúcej masy medzi nohami. Nezdôveria sa, že trpia často zápchou, alebo sa nemôžu vymočiť. Sedia na WC, až kým po pár minútach tlačenia vyjde len kvapka moču. Pre neúplné vymočenie preto chodia na záchod často. Hromadiaci sa moč v močovom mechúri potom tvorí dobrú živnú pôdu pre bacily, ktoré môžu následne spôsobiť infekciu močového systému aj vyššie nad mechúrom, t.j. obličiek. A to je vážny stav. Zdôverili sa vám kamarátky, ktoré trpia týmto problémom, že ich môže chronicky bolieť v podbrušku alebo v krížoch? Nie, veď tabletka od bolesti to predsa zachráni! A čo oderky, ktoré spôsobuje neustále šúchanie prepadnutého tkaniva? Krvácanie, infekcia, výtok, vložka. A tak stále dokola…
Pamätajte, že to nie je hanba. Je to ochorenie ako ktorékoľvek iné a treba nabrať odvahu sa k nemu postaviť čelom. Ak nenaberiete odvahu na operačnú liečbu, alebo sú vaše príznaky ešte mierne, urobte niečo pre seba. Začnite s cvikmi na posilnenie svalov. Každý fyzioterapeut vám isto rád pomôže a naučí vás ako správne cvičiť. Ešte stále u nás existuje dogma, že treba pri močení nachvíľu prúd moču prerušiť a tak posilňovať panvové dno. Prosím nie! Ako aj časté cvičenie s veľkým opakovaním cvikov ( 500x denne!) Prosím nie! Zbytočne dôjde k únave svalov a k mikrotrhlinkám, ktoré sa hoja jazvami. Následné pobolievanie a zhoršená funkcia stav nielenže nevylieči, ale môže spôsobiť problémy.

A ak takýmito ťažkosťami netrpíte, prečo necvičiť pre radosť? Prevencia je top. V neposlednej miere može zlepšiť váš pohlavný život.
A ešte posledná vec: vyhnime sa prejedaniu a tým navodenej obezite. Zacvičte si, alebo sa len prejdite na čerstvom vzduchu. No a čo, že je pod nulou. Budete sa cítiť lepšie. A keď budete zdvíhať ( v posilňovni) ťažké veci, pamätajte na to a používajte nohy namiesto vášho pása alebo chrbta.

A s tými ostatnými sa vidíme v nemocnici 🙂

Oľga Káčeriková